جنس کابینت

جنس کابینت های آشپزخانه اکثرا از چوب است که چند نوع چوب خاص در بیشترین کاربرد را در صنعت کابینت سازی دارند: چوب بلوط، گردو، گیلاس، کاج و ام دی اف؛ که هرکدام از این ها مزایا و معایبی در قیمت، ظاهر و دوام دارند.
دو نکته کلیدی که باید در انتخاب جنس کابینت به آنها انتخاب کرد طرح و رنگ است. برخی از چوب ها طرح های متنوعی دارند درحالیکه برخی دیگر کاملاً یکنواخت هستند و رگه های آنها همیشه به یک شکل است. در مورد رنگ، برخی از چوب ها هم تنوع رنگ بیشتری دارند و هم رنگ پذیری بالاتری نسبت به سایر رنگ ها دارند.

ام دی اف یکی از پرطرفدارترین مواد در آشپزخانه های ایرانی است. این فرآورده چوبی نوعی تخته فیبر محسوب می شود که با ترموفویل پوشانده شده است و برای رویه آن هم از وینیل استفاده می شود که ظاهر آن بسیار شبیه به چوب است. قیمت کابینت های ام دی اف کمتر از سایر کابینت های چوبی است و یکی از برتری های آن نسبت به سایر کابینت ها سهولت نظافت آن است. اگر به دنبال داشتن یک آشپزخانه تمیز آنهم با حداقل زحمت هستید ام دی اف یکی از گزینه های مناسب برای شماست.
برخلاف سایر رآورده های چوبی، ام دی اف تاب نمی خورد که این ویژگی دوام کابینت های ام دی اف را بیشتر می کند. یکی از معایب این کابینت ها این است که ام دی اف به گرم حساس است و در مجاورت با گرمای زیاد ممکن است پوسته شود یا در رویه آن برآمدگی ظاهر شود. همچنین ممکن است رنگ این کابینت ها در اثر مجاورت با گرمای زیاد و به مرور زمان به رنگ زرد متمایل شود. نکته دیگری که بدانید این است که در مورد کابینت های ام دی اف گزینه تعمیر کمتر از سایر کابینت های چوبی یا کابینت های استیل کاربرد دارد و اغلب باید آنها را تعویض کرد نه تعمیر.

همانطور که گفتیم علاوه بر چوب از مواد دیگری هم برای ساخت کابینت استفاده می شود؛ مثل لمینت و ترموفویل. کابینت هایی که از لمینت ساخته می شود بادوام هستند اما وزن آنها از کابینت های چوبی بیشتر است. اگر به دنبال داشتن یک آشپزخانه براق، امروزی و کارآمد هستنید بهتر است سراغ لمینت بروید. یکی از مهمترین مزایای کابینت های لمینت سهولت نظافت آنهاست. تنها چیزی که برای تمیز کردن این ماده احتیاج دارید یک شوینده معمولی و اسفنج است. درمورد دوام هم لمینت معمولاً از کابینت های چوبی کم دوام تر است؛ بویژه اگر یک لمینت ارزان انتخاب کنید تعمیر آن معمولاً امکان ندارد و باید به فکر جایگزین کردن در یا قاب کابینت ها باشید. چسبی هم که برای چسباندن ورقه های لمینت به کار می رود ممکن است بعد از چند سال کیفیت اش را از دست بدهد.
با تمام این خصوصیات کابینت های لمینت ارزان تر از انواع کابینت های چوبی هستند و به همین خاطر گزینه مناسبی برای افرادی که بودجه های محدود دارند به حساب می آیند.
ترموفویل هم با وجود اینکه ویژگی های شبیه به لمینت دارد اما ظاهرش بیشتر شبیه به چوب است.

یکی دیگر از موادی که برای جنس کابینت بسیار پرطرفدار هم هست، استیل است. کابینت های استیل بسیار بادوام هستند و برخلاف کابینت های چوبی هیچگاه تاب نمی خورند یا پوسته نمی شوند. طرح های کابینت های استیل بیشتر صنعتی است و به همین خاطر برای هر آشپزخانه ای مکمل مناسبی محسوب می شود اما بیشتر در آشپزخانه های مدرن بکار می رود. یکی از بهترین ویژگی های کابینت های استیل این است که به خوبی با سایر مواد ترکیب می شود که ظاهر بسیار خوبی به آشپزخانه می دهد. اگر به دنبال استفاده از کابینت های استیل هستید بهتر است کمی رنگ هم به طراحی تان اضافه کنید.
همچنین استفاده از شیشه به عنوان درب کابینت های استیل یکی از توصیه هایی است که اغلب طراحان کابینت با آن موافق هستند.

کابینت mdf

کابینت MDF چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ کاربرد بسیار مورد توجه هستند. دکوراسیون داخلی آشپزخانه یکی از جلوه‌های برتر چیدمان خانه است. امروزه کابینت MDF در طرح و رنگ های متنوع برای آشپزخانه ساخته می شوند.

ادامه مطلب